Astrid Lindgrens Världs ledning

 

Jocke Johansson vd Astrid Lindgrens Värld

Verkställande direktör
Joacim Johansson
jocke.johansson@alv.se

 

 

Vice VD och teaterchef:
Mia Thelin
mia.thelin@alv.se
 

 

 

Marknads- och försäljningschef:
Lena Möller

lena.moller@alv.se

 

 

 

Anläggningschef:
Niclas Wallander
niclas.wallander@alv.se

 

 

Personalchef: 
Linnéa Hindvik
linnea.hindvik@alv.se

 

Butikschef:
Ove Olsson
ove.olsson@alv.se

 

 

Mat & Dryckchef:
Sara Hedblom
sara.hedblom@alv.se

 

 

Per Sigvardsson, ekonomichef

Ekonomichef:
Per Sigvardsson
per.sigvardsson@alv.se

 

 

Astrid Lindgrens Värld är ett fristående aktiebolag, som ägs till 88 procent av Saltkråkan AB och 12 procent av Vimmerby kommun.


Astrid Lindgrens Världs styrelse

Styrelseordförande:
Ulrica Messing, Kosta

Ledamöter:
Nils Nyman, Stockholm
Mats Wedin, Göteborg
Karin Mattsson-Weijber, Stockholm
Ove Israelsson, Stockholm
Leif Carlson, Vimmerby
 

Suppleant:
Peter Högberg, Vimmerby
Anders Lindgren, Stockholm